Med zvyšuje přirozenou odolnost organizmu, odpovídá zdravé výživě a je zdraví prospěšný. Příznivě ovlivňuje krevní oběh, vyživuje srdce, zlepšuje fyzickou kondici, brání vzniku nadměrné únavy, pozitivně účinkuje při problémech spojených se zažívacími potížemi, podpůrně působí při různých onemocněních ledvin, ale také na fixaci vápníku v kostech a při anemii. Pylová zrna v květových a smíšených medech jsou zdrojem bílkovin, obsahují všechny aminokyseliny esenciální pro člověka. Pyl působí pozitivně na organismus při nechutenství, únavě, depresivitě, astenii, podporuje růst vlasů a nehtů, potenci a plodnost. Med prospívá všem – dětem, sportovcům, mladým i starým lidem. Je jednou ze základních ingrediencí používaných v lidovém léčitelství. Různé druhy kvalitního medu jsou prakticky stejně hodnotné. Mohou se ale lišit barvou, chutí, vůní, obsahem pylových zrn, či minerálů.
DRUHY MEDU
Květový med
je přírodní koncentrát nektaru z květů rostlin, převážně z léčivých. Je snadno stravitelný díky obsahu jednoduchých cukrů – glukózy a fruktózy. Obsahuje pylová zrna, která obohacují med o významné přírodní látky s povzbuzujícími účinky – rostlinné hormony, éterické oleje, aromatické látky apod. Květový med je velice ceněn v lidovém léčitelství.
Medovicové (lesní) medy
jsou zpravidla tmavší, což způsobují rostlinná barviva, obsažená v míze dřevin. V porovnání s květovými medy obsahují více fruktózy a dextrinů, minerálních látek a stopových prvků, které prospívají lidskému organismu. Mají charakteristickou, velmi lahodnou chuť i vůni, pro kterou jsou velice ceněné a oblíbené zvláště v Evropě.
Smíšený med
je směsí určitého podílu medů nektarových – květových a medů medovicových – lesních. Proto obsahuje přírodní látky jak z nektarií např. léčivých rostlin, tak i cenné minerální látky a stopové prvky z lesních medů, spojuje tedy přednosti obou typů. Smíšený med je velice hodnotný a u nás značně rozšířený a oblíbený. Mísení různých druhů medu je přirozené již při zpracovávání včelami v úlu. Záměrným mísením různých druhů lze vhodně upravit chuť, vůni i barvu medu.
Pastovaný med
je přírodní, zpravidla květový, případně smíšený med, speciálně upravený do pastové konzistence řízenou krystalizací. Med je zpracován pouze mechanicky, bez jakýchkoli přísad. Proto je zcela plnohodnotný a přírodní. Uchovává si všechny cenné látky a v průběhu času se již nemění – dále nekrystalizuje. Má světle bělavou až nažloutlou barvu a výbornou, lahodnou chuť. Snadno se roztírá, ale neteče – proto je vhodný zvláště pro děti. Pastované medy jsou velice oblíbené v Severní Americe.
SLOŽENÍ MEDU
- Jednoduché cukry (fruktóza 38 %, glukóza 31 %)
- Vyšší cukry (sacharóza 1,3 %, maltosa 7,3 %, dextriny a ostatní vyšší cukry 1,5 %)
- Enzymy
- Vitamíny (C, B1, B2, B6, kyseliny nikotinová, niacin, biotin, kyselina pantotenová)
- Organické kyseliny
- Hormony (noradrenalin, adrenalin, dopamin a specifické hormonální látky z mastných kyselin)
- Vonné látky
- Minerální látky (draslík, sodík, vápník, hořčík, železo, fosfor, síra, křemík, zinek, měď)
SKLADOVÁNÍ MEDU
Vysoký obsah cukrů v medu má samokonzervační účinky, nicméně doporučujeme skladovat med v uzavřeném obalu (sklo, keramika, nerezový kov…) při teplotě do 25°C a relativní vzdušné vlhkosti do 70%.